خبرنامه پیش بینی فصلی مرداد ماه 99

خلاصه

بارش سال زراعی جاری تا اواخر تیر ماه 1399حدود 29 درصد فراتر از نرمال است در حالیکه در خرداد و تیر بارش در سطح کشور کمتر نرمال بوده است. بیشترین افزایش بارش سال زراعی تاکنون در استان‌های هرمزگان، قم و سیستان‌و‌بلوچستان به ترتیب با 150، 68 و 68 درصد و بیشترین کاهش در استان‌های چهار‌محال‌و‌بختیاری، کهگیلویه‌و‌بویراحمد و کرمانشاه به ترتیب با 12، 9 و 8 درصد رخ داده است.

در دو ماه باقیمانده از فصل تابستان، بارش در استان‌های ساحلی خزر به کمتر از نرمال گرایش دارد. بارش موسمی برای جنوب‌شرق و نوار جنوبی ایران در محدوده نرمال تا بیش از آن پیش‌بینی می‌شود. مدل‌های پیش‌بینی فصلی همچنان ماندگاری واچرخند جنب‌حاره‌ای را در عرض‌های شمالی‌تر از نرمال در شرق اروپا و روی فلات ایران  نشان ‌می‌دهند. این دورنما همراه با ورود به فاز لانینا، گویای بارش کمتر از نرمال در استانهای دو سوی زاگرس و جنوب البرز در فصل پاییز تا آغاز زمستان  است. علیرغم تعدیل بارش در زمستان ، میانگین آن همچنان کمتر از نرمال خواهد بود. با توجه به بی‌هنجاری مثبت دما در زمستان، سهم بارش برف نسبت به نرمال کاهش می‌یابد. میانگین دمای هوای کشور در تابستان و نیمه اول پاییز حدود یک درجه بیش از نرمال و در نیمه دوم پاییز حدود دو درجه بیش از نرمال خواهد بود. بالاتر بودن دما نسبت به نرمال در زمستان بارزتر از پاییز است.

 کاهش بارش، افزایش دما و انتظار وقوع خشکسالی هواشناسی تا پایان سال‌جاری، تشدید تبخیرتعرق و افزایش استفاده از آب برای مصارف کشاورزی و بهداشتی در شرایط همه‌گیری ویروس کووید 19، موجب کاهش منابع آب کشور در سال‌زراعی 1400-1399 می‌شود که برنامه‌ریزی چند ماهه برای مدیریت  منابع آب را طلب می‌کند.

برای دریافت فایل کامل خبرنامه کلیک نمایید

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به پژوهشکده اقلیم شناسی (CRI) می باشد.

Search

منوی اصلی