پیش‌بینی شرایط النینو ومونسون برای سال 1398

پس از کاهش اندک شاخص ال‌نینو در فروردین ماه 1398، در نیمه اول اردیبهشت مجددا دمای سطح دریا در مناطق حاره‌ای افزایش یافت. درحال حاضر بی هنجاری دمای سطح آب دریا در ناحیه شاخص نینو 3.4 حدود 9/0 درجه سانتی‌گراد است که از مقدار آستانه 5/0درجه سانتی‌گرادی بسیار بیشتر است. مقادیر فعلی شاخص‌های مختلف در سراسر اقیانوس آرام مطابق جدول زیر می‌باشد:

 

علاوه بر این، در شرایط فعلی شاخص اقیانوسی نینو (ONI) که شاخصی سه ماهه است، میانگین ناهنجاری دمای سطح آب دریا را در ناحیه نینو 3.4 برای دوره  FMA(فوریه- آوریل) حدود 8/0 درجه سانتی‌گراد نشان می‌دهد. احتمالا شاخص ONI در دوره سه ماهه MAM (مارس- مه) همان مسیر را دنبال می‌کند یا حتی تا حدود 9/0 درجه سانتی‌گراد افزایش می‌یابد. با این وضعیت، در تابستان 2019، یعنی در ماه‌های همراه با بارش های مونسونی، با احتمال بیش از 60% النینو ماندگار خواهد بود که پیامد آن کاهش نسبی بارش های مونسونی هند می شود. احتمال ماندگاری ال‌نینو در ماه‌های زمستان حدود 50% است.

 

با ماندگاری النینو، بارش های مونسونی هند در سال  2019 تضعیف می شود.

ال‌نینو مستقیما با مونسون هند ارتباط دارد و می‌تواند آن را تخریب کند. این پدیده مرگبار همواره با بارش‌های کمتر از نرمال یا حتی خشکسالی در برخی از سال‌ها در هند مرتبط است و وجود ال‌نینو صرف نظر از اینکه ضعیف، یا قوی باشد، برای وقوع خشکسالی در هند (منطقه مونسون) کافی است.

گرم شدن آب اقیانوس‌ها، نشانه‌ای برای بارش‌های کمتر از نرمال در شروع مونسون در ماه ژوئن است. این موضوع در راستای پیش‌بینی مونسون توسط مرکز Skymet هند برای ماه ژوئن است که شرایطی شبیه خشکسالی یا بارش‌های تا 77% را پیش‌بینی ‌کرده است.

شمارش معکوس برای آغاز مونسون جنوب‌غربی در سال 2019 آغاز شده است که معمولا حدود 20 مه (31 اردیبهشت9) به جزایر Andaman و Nicobar می‌رسد و از آنجا، حدود 10 روز زمان می‌برد تا به منطقه Kerala در هند برسد.

منبع:

http://amp.skymetweather.com

درباره پژوهشکده اقلیم شناسی

پژوهشکده اقلیم شناسی پژوهشکده ای است در جهت ارتقاء سطح کیفی برنامه های تحقیقاتی در زمینه اقلیم شناسی و انجام تحقيقات كاربردي، خصوصاً در زمينه مديريت ريسك بلاياي جوي – اقليمي و تغییر اقلیم. مهمترین فعالیتهای این پژوهشکده انجام پروژه های تحقیقاتی، حمایت از پایان نامه های دانشجویی در راستای الویتهای پژوهشی سازمان هواشناسی کشور، چاپ و انتشار نتايج حاصله از تحقيقات و مطالعات انجام شده در كتاب، مجله علمی و گزارشات علمی و پیش بینی های میان مقیاس و بلند مدت اقلیمی میباشد.

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به پژوهشکده اقلیم شناسی (CRI) می باشد.

Search