بارش کشور از ابتدای سال زراعی 98-97 تاکنون در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته و دوره بلندمدت به ترتیب 125.2 و 17.6 درصد افزایش ‌یافته است. علیرغم افزایش بارش در سال جاری، توزیع مکانی آن یکنواخت نبوده و عمده بارش‌های مناطق جنوب شرقی کشور با تأخیر و طی دو ماه گذشته رخ‌داده است. تاکنون استان‌های جنوب‌شرقی کشور با کاهش بارش بین 9 تا 33 درصد نسبت به نرمال مواجه بوده‌اند؛ این در حالی است که برخی استان‌های غرب کشور افزایش بارش تا دو برابر را نسبت به دوره مشابه بلندمدت تجربه کرده‌اند.

الگوی بی‌هنجاری منفی ارتفاع ژئوپتانسیلی جریانهای سطح میانی جو (500 هکتوپاسکال) برای سه ماه آینده نسبت به ماه قبل قدری تضعیف‌شده است، درعین‌حال میانگین بارش فصل بهار در محدوده نرمال پیش‌بینی می‌شود. هرچند بارش ماه‌های فروردین و اردیبهشت به‌ویژه در نیمه شمالی کشور- قدری بیش از نرمال مورد انتظار است. در سه ماه آینده میانگین دما در نواحی شمالی کشور تا یک درجه بیش از نرمال و در سایر مناطق در محدوده نرمال پیش‌بینی می‌شود.

 

 برای دریافت فایل خبرنامه کلیک نمایید

درباره پژوهشکده اقلیم شناسی

پژوهشکده اقلیم شناسی پژوهشکده ای است در جهت ارتقاء سطح کیفی برنامه های تحقیقاتی در زمینه اقلیم شناسی و انجام تحقيقات كاربردي، خصوصاً در زمينه مديريت ريسك بلاياي جوي – اقليمي و تغییر اقلیم. مهمترین فعالیتهای این پژوهشکده انجام پروژه های تحقیقاتی، حمایت از پایان نامه های دانشجویی در راستای الویتهای پژوهشی سازمان هواشناسی کشور، چاپ و انتشار نتايج حاصله از تحقيقات و مطالعات انجام شده در كتاب، مجله علمی و گزارشات علمی و پیش بینی های میان مقیاس و بلند مدت اقلیمی میباشد.

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به پژوهشکده اقلیم شناسی (CRI) می باشد.

Search