شنبه 04 فروردین 1397      English    
        موقعیت شما » خبر › خبرنامه پیش بینی فصلی فروردین ماه صادر گردید.
جستجو
منوی سایت
ورود اعضاء
ایمیل
کلمه عبور


:: عمومی › خبرنامه پیش بینی فصلی فروردین ماه صادر گردید.

خلاصه:

به استثنای استان‌های اردبیل، آذربایجان‌های غربی و شرقی و استان گلستان، بارش سال زراعی جاری در سایر استان‌های کشور تا تاریخ 27/12/1396 کمتر از نرمال است. هر چند میانگین کاهش بارش در سطح کشور نسبت به نرمال، 45 درصد است، اما استان‌های کرمان  (با 80 درصد کاهش)، سیستان و بلوچستان (78 درصد)، خراسان جنوبی و اصفهان (69 درصد) و یزد با 68 درصد، بیشترین کاهش بارش را در بین استان‌های کشور نسبت به میانگین بلندمدت داشته‌اند.

در فروردین 1397، میانگین بارش به ویژه در غرب و بخش‌هایی از شمال کشور- کمتر از نرمال خواهد بود و دمای هوا افزایش نسبتا شدیدی خواهد داشت، به نحوی اغلب مناطق کشور افزایش دمای حداقل 1.5 درجه را تجربه خواهند کرد. میانگین بارش فصل بهار نیز در سطح کشور کمتر از نرمال بلند مدت پیش‌بینی می‌شود که کاهش بارش در بخش‌های شمالی و غربی کشور بیش از سایر نواحی خواهد بود. افزایش 1.5 درجه ای دما در طول فصل بهار 1397 تداوم دارد. الگوهای همدیدی، بیانگر تداوم ناهنجاری مثبت پرفشار جنب حاره‌ای تا اوایل پاییز 1397 بر روی فلات ایران است.

با توجه به کاهش حدود 45 درصدی بارش سال زراعی،  پیش‌بینی تداوم کم‌بارشی در فصل بهار 1397، افزایش دمای ماههای آینده و عدم وجود چشم‌انداز روشنی از بارش پاییز 1397، نواحی مختلف کشور در سال 1397 با شرایط بحرانی منابع آبی مواجه خواهند شد، لذا نیاز به برنامه‌ریزی برای کنترل و مصرف بهینه آب و انرژی می‌باشد.

برای دریافت خبرنامه کلیک نمایید.

 به روز رسانی : سه شنبه 08 اسفند 1396

 
: صفحه اول : : درباره ما : : تماس با ما : : ایمیل اعضا :
Copyright 2008© | مدیریت محتوی سایت پژوهشکده اقلیم شناسی
Designed by Itaco Group