جمعه 04 اسفند 1396      English    
        موقعیت شما » خبر › بازدید مدیر کل پدافند غیرعامل استانداری خراسان رضوی از پژوهشکده اقلیم شناسی
جستجو
منوی سایت
ورود اعضاء
ایمیل
کلمه عبور


:: عمومی › بازدید مدیر کل پدافند غیرعامل استانداری خراسان رضوی از پژوهشکده اقلیم شناسی

بازدید مدیر کل پدافند غیرعامل استانداری خراسان رضوی از پژوهشکده اقلیم شناسی

به منظور آگاهی از فعالیت های پژوهشکده اقلیم شناسی و نقش آن در پدافند غیرعامل ، جناب آقای دکتر احمدی (مدیر کل محترم پدافند غیرعامل استانداری خراسان رضوی) به اتفاق همراهان ضمن بازدید از پژوهشکده اقلیم شناسی ، نشست مشترکی با رییس محترم پژوهشکده اقلیم شناسی و مدیر کل محترم هواشناسی خراسان رضوی برگزار نمودند. در ابتدای این نشست جناب آقای دکتر حبیبی توضیحاتی در خصوص تاریخچه ایجاد پژوهشکده ارایه نمودند. ایشان در اثنای توضیحات خود اشاره نمودند که ایجاد این مرکز بنا به توصیه سازمان جهانی هواشناسی به کشورهای عضو در سال 1375 و با حضور ریاست جمهوری وقت (مرحوم آیت ا.. هاشمی رفسنجانی) و سایر مقامات انجام گرفت. ایشان به تهیه دو گزارش ملی تغییر اقلیم و پیامدهای آن در کشور اشاره نمودند که گزارش دوم آن در هفته گذشته به هیات دولت و سایر دستگاههای ذیربط ارسال گردید. در ادامه توضیحاتی در ارتباط با ایجاد مرکز منطقه ای مدیریت ریسک بلایای طبیعی کشورهای عضو اکو (ECO-RCRM) داده شد، ایشان اضافه نمودند که با توجه به تاثیر بطئی ولی عمیق تغییر اقلیم و پیامدهای سوء آن بر بخش های مختلف اقتصادی و اجتماعی، نیاز به توجه جدی به تغییر اقلیم در زمینه برنامه ریزی جهت سازگاری و کاهش اثرات آن از دیدگاه پدافند غیرعامل وجود دارد.

در ادامه آقای مهندس عراقی زاده مدیر کل هواشناسی خراسان رضوی خواستار حمایت از این مجموعه جهت استحکام ساختمان اداره کل و پژوهشکده اقلیم شناسی و استاندارد سازی آن برای مقاومت در برابر حوادث و بلایا شدند. ایشان سپس به وظایف ادارات کل هواشناسی اشاره نمودند. آقای مهندس عراقی زاده ضمن بیان تعداد ایستگاههای هواشناسی فعال در استان، خواستار تاسیس ایستگاههای هواشناسی در مراکز بزرگ صنعتی باشد و توجه ویژه به ایستگاه هواشناسی فرودگاهی مشهد از نظر ایمنی، استاندارد و پدافند غیرعامل شدند و درخواست نمودند تا پس از استاندارد  نمودن ایستگاه فرودگاهی مشهد، مانور پدافند جهت مقابله با مخاطرات احتمالی برگزار گردد. همچنین در راستای پدافند غیرعامل نیاز به ایجاد ایستگاه هواشناسی پشتیبان در فرودگاه مشهد می باشد.

در ادامه آقای دکتر احمدی مدیرکل محترم پدافند غیرعامل ضمن تشکر از دعوت ایشان برای بازدید از حوزه اقلیم شناسی و هواشناسی، اذعان نمودند که در مجموع اطلاعات کمی در ارتباط با هواشناسی وجود دارد. ایشان ادامه دادند که سازمان پدافند غیرعامل یک سازمان  فراقوه‌ای و زیر نظر رهبری بوده که در سال 1382 با دستور مقام معظم رهبری تشکیل گردید که وظیفه آن اقدامات غیر مسلمانه برای افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب پذیری، تداوم فعالیت های ضروری، ارتقاء پایداری ملی و تسهیل مدیریت بحران در مقابل تهدیدها و اقدامات نظامی دشمن می باشد.

اداره کل پدافند غیرعامل استان سند راهبردی پدافند غیرعامل استان را در افق 1400 تهیه نموده است که در آن ماموریت ها و اهداف پدافند غیرعامل مشخص شده است. ایشان توضیح دادند که اولین گام در پدافند غیرعامل شناسایی دارائی، نقاط آسیب پذیر و نحوه پایدارسازی آنها می باشد که برای انجام این هدف نیاز به ارتقاء توانمندی کارکنان است.

در پایان نشست ایشان تاکید کردند که وجه مشترک پدافند غیرعامل با اقلیم شناسی، آینده پژوهشی و پیش بینی آینده تهدیدات است و در این زمینه از پروژه های تحقیقاتی مرتبط حمایت می نمایند.

 


به روز رسانی : یکشنبه 05 آذر 1396

 
: صفحه اول : : درباره ما : : تماس با ما : : ایمیل اعضا :
Copyright 2008© | مدیریت محتوی سایت پژوهشکده اقلیم شناسی
Designed by Itaco Group