جمعه 04 اسفند 1396      English    
        موقعیت شما » خبر › برگزاری سخنرانی علمی با عنوان پایش و پیش بینی وقوع طوفان‌های گرد و غبار با استفاده از داده‌های دورکاوی، سیستم اطلاعات مکانی و داده‌های زمینی (مطالعه موردی : جنوب و جنوب شرق ایران)
جستجو
منوی سایت
ورود اعضاء
ایمیل
کلمه عبور


:: عمومی › برگزاری سخنرانی علمی با عنوان پایش و پیش بینی وقوع طوفان‌های گرد و غبار با استفاده از داده‌های دورکاوی، سیستم اطلاعات مکانی و داده‌های زمینی (مطالعه موردی : جنوب و جنوب شرق ایران)

سخنرانی علمی با عنوان " پایش و پیش بینی وقوع طوفان‌های گرد و غبار با استفاده از داده‌های دورکاوی، سیستم اطلاعات مکانی و داده‌های زمینی (مطالعه موردی : جنوب و جنوب شرق ایران) در تاریخ 24/8/1396 در محل سالن کنفرانس دکتر هوشنگ قائمی برگزار گردید. در این جلسه کارشناسان پژوهشکده اقلیم شناسی و اداره کل هواشناسی خراسان رضوی شرکت کردند. چکیده سخنرانی به شرح ذیل می باشد:

پایش و پیش بینی وقوع طوفان‌های گرد و غبار با استفاده از داده‌های دورکاوی، سیستم اطلاعات مکانی و داده‌های زمینی (مطالعه موردی : جنوب و جنوب شرق ایران)

 

پدیده طوفان‌های گردوغبار از مهم‌ترین مخاطرات زیست‌محیطی جهان امروز است که هر ساله خسارات جبران‌ناپذیری را بر بخش‌های مختلف از جمله محیط ‌زیست و سلامت انسان‌ها وارد می‌کند. گستردگی مناطق خشک و نیمه‌خشک در ایران و بروز پی‌در‌پی این پدیده اهمیت بررسی و مطالعه این پدیده را نشان می‌دهد. هدف از این مطالعه پایش و پیش‌بینی وقوع طوفان‌های گرد‌و‌غبار در جنوب و جنوب شرق ایران با استفاده از داده های سنجش‌ازدور در تلفیق با اطلاعات سینوپتیکی است.  به این منظور، از 92 تصویر ماهواره‌ای سنجنده مودیس و نیز داده‌های سازمان هواشناسی ایران در 18 ایستگاه همدیدی جنوب و جنوب شرق ایران طی سال‌های 2001 تا 2009 استفاده شد. در این مطالعه، روزهای گردوغباری با دو منشأ نزدیک و خارج از ایستگاه‌های همدیدی استخراج گردید. پس از پایش سالانه و ماهانه طوفان‌ها، با استفاده از عناصر اقلیمی و شاخص NDVI اقدام به پیش‌بینی طوفان‌های گردوغبار با استفاده از رگرسیون مکانی چند متغیره شد. نتایج نشان می‌دهد که در اوایل هر سال میلادی ابتدا وقوع طوفان‌ها افزایش و پس از ماه‌های ژوئن و ژوئیه سیر نزولی پیدا می کند. نتیجه دیگر این تحقیق نشان می دهد که گردوغبار با منشأ نزدیک ایستگاه باعث ایجاد بیشترین روزهای گردوغباری در منطقه است، به‌طوری که بیش از 78 درصد از روزهای گردوغباری در اثر وقوع این نوع گردوغبار ایجاد شده است. آزمون اعتبار سنجی روابط رگرسیونی نشان داد که فراوانی طوفان‌های گردوغبار را در ماه‌های گرم و پرغبار با دقت بالایی قابل پیش‌بینی است. با توجه به اینکه عمده‌ی گردوغبار منطقه با منشأ نزدیک ایستگاه‌ها است، می‌توان با اقدامات بیابان‌زدایی و مقابله با فرسایش بادی حجم قابل‌توجهی از این طوفان‌ها را کاهش داد..


به روز رسانی : چهارشنبه 24 آبان 1396

 
: صفحه اول : : درباره ما : : تماس با ما : : ایمیل اعضا :
Copyright 2008© | مدیریت محتوی سایت پژوهشکده اقلیم شناسی
Designed by Itaco Group