دوشنبه 03 اردیبهشت 1397      English    
        موقعیت شما » خبر › فراخوان IPCC برای انتخاب ویراستاران گزارش ششم ارزیابی تغییر اقلیمAR6
جستجو
منوی سایت
ورود اعضاء
ایمیل
کلمه عبور


:: عمومی › فراخوان IPCC برای انتخاب ویراستاران گزارش ششم ارزیابی تغییر اقلیمAR6

فراخوان IPCC برای انتخاب ویراستاران گزارش ششم ارزیابی تغییر اقلیمAR6

هیأت بین‌الدول تغییراقلیم (IPCC) در چهل و یکمین نشست عمومی خود در نایروبی پایتخت کنیا که با حضور نمایندگان کشورها در IPCC برگزار شد، تصمیم گرفت تا ششمین گزارش جامع ارزیابی تغییر اقلیم (Six Assessment Report, AR6) را در سال 1402 (2022 میلادی) منتشر نماید. رئوس و سرفصل‌های گزارش ششم در چهل و ششمین نشست IPCC در مونترال کانادا  (مرداد 1396) تایید شد. در تهیه گزارش AR6، دهها دانشمند از کشورهای مختلف در قالب سه کارگروه ارزیابی سامانه اقلیم و تغییر اقلیم (کارگروه I)، آسیب‌پذیری (کارگروه II) و کاهش پیامدهای تغییر اقلیم (کارگروه III) با IPCC همکاری می‌کنند. گزارش کارگروه‌های سه‌گانه در سال 1401 (2021 میلادی) و گزارش تلفیقی در شهریور 1402 (2022) منتشر می‌شود.

مطابق برنامه‌ریزی، انتشار گزارش نهایی ششمین ارزیابی تغییر اقلیم همزمان با اولین نشست بازنگری معاهده تغییر آب و هوای پاریس خواهد بود و در آن میزان پیشرفت‌های حاصله در نیل به هدف معاهده پاریس در خصوص محدود کردن گرمایش جهانی به کمتر از 2 درجه و تلاش برای محدود کردن آن به 5/1 درجه سلسیوس بررسی خواهد شد. لازم به ذکر است این هیأت تاکنون پنج گزارش جامع از تغییر اقلیم را تهیه کرده است که پنجمین گزارش (AR5)، مبنای تصمیمات تاریخی نشست تغییر آب و هوای پاریس شد که بر اساس آن کشورها متعهد به کاهش گازهای گلخانه‌ای (از جمله ایران با کاهش داوطبانه حداقل 4 درصد) شدند، به نحوی که گرمایش جهانی در انتهای قرن به کمتر از 2 درجه سلسیوس محدود گردد.           


            در فراخوان IPCC (لینک های انتهای خبر) برای انتخاب سرویراستار و ویراستار، از نمایندگان کشورها درخواست شده است تا نسبت به معرفی محققین واجد شرایط اقدام نمایند. دوره فعالیت گزارش ششم از نیمه سال 2018 آغاز و تا سال 2021 ادامه خواهد داشت و در این فاصله نشست‌های مشورتی متعدد حضوری و غیرحضوری برگزار خواهد شد که پذیرفته‌شدگان بایستی در همه نشست‌ها شرکت نمایند.

علاقمندان به همکاری با AR6 مدارک زیر را به دفتر ملی هیأت بین‌الدول تغییر اقلیم ارسال نمایند:

-        رزومه علمی با تاکید بر فعالیت ها و انتشارات علمی بین‌المللی حداکثر در 4 صفحه  در صورت امکان به صورت MS-Word (بیش از 4 صفحه قابل آپلود نمی باشد)،

-        مشخص کردن کارگروه  مورد نظر(با توجه به لینک زیر)،

-        مشخص کردن سرفصل های مورد علاقه(حداکثر 3 سرفصل، با توجه به لینک زیر)،

-        مشخص کردن حوزه تخصصی بر اساس سرفصل های پیوست هر یک از کارگروهها (لینک زیر،

-        مشخص کردن نقش محقق در گزارش (Coordinating lead author، lead author Author و ..)،

مهلت ارسال مدارک: 20 مهر 1396

آدرس مکاتبه با دفتر ملی IPCC :  ipcc@irimo.ir    و   mashhadmcc@gmail.com

 

اضافه می نماید، همکاری با IPCC به‌صورت داوطلبانه بوده، اما بخش مهمی تا تمامی هزینه های شرکت در نشست های حضوری توسط سازمان جهانی هواشناسی پرداخت می گردد. سازمان هواشناسی نقش معرفی داوطلبان به IPCC و هماهنگی را به عهده دارد و فرآیند انتخاب ویراستار توسط IPCC و بر اساس قوانین آن هیات انجام می گیرد و نتیجه توسط IPCC به داوطلب اطلاع رسانی می شود.