چهارشنبه 07 تیر 1396      English    
        موقعیت شما » خبر › آیا النینو باز می گردد؟
جستجو
منوی سایت
ورود اعضاء
ایمیل
کلمه عبور


:: عمومی › آیا النینو باز می گردد؟

آیا النینو باز می گردد؟

چگونه یک رخداد اقلیمی در ساحل پرو می تواند مونسون هند را در سال  2017 تحت تاثیر  قرار دهد؟

 

آیا امسال مونسون در شرایط نرمال خواهد بود؟ از کشاوزان تا اقتصادانان و سرمایه گذاران و همه مردم در انتظار پیش بینی مونسون توسط مراکز  پیش بینی اقلیمی می باشند. یک رخداد آب و هوایی عظیم در شرق اقیانوس آرام و در مجاورت  ساحل پرو، می تواند منجر به  تضعیف مونسون هند سال جاری  شود که می تواند کشاورزی و امنیت غذایی هند را تحت تاثیر قرار دهد. منظور از این رخداد  اقلیمی، النینو می باشد، هر چند  که توسعه آن در بخش استوایی شرق اقیانوس آرام می باشد اما الگوهای آب و هوایی کل کره زمین را تحت تاثیر قرار می دهد. النینو بواسطه دمای گرم سطح آب در شرق اقیانوس آرام توصیف می شود که نتیجه آن رخداد بارشهای سنگین در جنوب آمریکا و استقرار شرایط خشکی در جنوب و جنوب شرق آسیا و استرالیا می باشد. در اکثر سیستمهای پیش بینی آب و هوای جهانی احیای النینو در نیمه دوم سال 2017 در شرایطی دیده شده که مونسون سالانه هند در حال فعالیت است که این مسئله پیامدهای مهمی برای امنیت غذایی و آب آن کشور را دارد. بنابراین پیش بینی  مراکز آب و هوایی در هفته های آینده بسیار حیاتی است.

اسکای مت، مرکز پیش بینی خصوصی آب و هوا، پیش بینی کرده است که هند در سال 2017 بارشهای زیر نرمال دریافت خواهد کرد. این مرکز پیش بینی کرده که کل بارش فصل مونسون از ژوئن تا سپتامبر، 95 درصد میانگین بلند مدت (LPA) خواهد بود، به عبارت دیگر بارش های مونسونی تابستان سال جاری در شبه قاره هند 5 درصد از نرمال بلندمدت آن کمتر خواهد بود. LPA میانگین بارش محاسبه شده در دوره 50 ساله از 1951 تا 2001 می باشد. زمانیکه که LPA بین 96 تا 104 درصد باشد بارشها در شرایط نرمال و بین 90 تا 95 درصد بارشها زیر نرمال می باشد. براساس این طبقه بندی، بارشهای پیش بینی شده در شرایط زیر نرمال می باشد.

اکثر مدلهای آب و هوایی جهانی نشان می دهند که النینو از جولای 2017 (تیر 1396) در حال برگشت است. اگرچه که همبستگی یک به یکی بین النینو و محصولات غذایی وجود ندارد اما می تواند کشاورزی هند را تحت تاثیر قرار دهد به این علت که شرایط خشکی را در هند ایجاد می کند. اسکای مت پیش بینی کرده است که در مناطق هاریانا، پنجاب، غرب اوتار پرادش  و کمربند گندم هند، بارشها زیر نرمال می باشد. اگرچه که پیش بینی اسکای مت مربوط به چند وقت پیش است، اما پالاوات می گوید که بیشتر مدلها زمانیکه پیش بینی کرده بودند النینو در حال احیا بوده است. سریدهار مدیر تانل، می گوید که اگر پیش بینی مدلها درست باشد، امنیت غذایی به خطر می افتد.

  این رخداد تاثیر جدی بر محصولات دیم و همچنین نواحی کشت آبی دارد. مناطق کشت آبی مثل پنجاب و هاریانا به ذخیره مخازن آب وابسته هستند. رخ یکی از کارشناسان کشاورزی اسکای مت عقیده دارد که ممکن است محصولات کشاورزی از قبیل کتان، سویا و برنج تحت تاثیر قرار گیرند. حتی گندم که یک محصول کشاورزی زمستانه است بصورت غیر مستقیم تحت تاثیر قرار می گیرد به این علت که خاک ممکن است رطوبت کافی را نداشته باشد.

لینک خبر:

http://www.news18.com/news/india/el-nino-returns-how-a-climate-event-off-the-coast-of-peru-could-affect-indian-monsoon-this-year-1373573.html

ترجمه: مریم کریمیان، گروه پژوهشی تغییر اقلیم، پژوهشکده اقلیم شناسی


به روز رسانی : پنج شنبه 14 اردیبهشت 1396

 
: صفحه اول : : درباره ما : : تماس با ما : : ایمیل اعضا :
Copyright 2008© | مدیریت محتوی سایت پژوهشکده اقلیم شناسی
Designed by Itaco Group