چهارشنبه 07 تیر 1396      English    
        موقعیت شما » خبر › احتمال «بارشهای سنگین» در ۲ هفته پایانی اردیبهشت ماه
جستجو
منوی سایت
ورود اعضاء
ایمیل
کلمه عبور


:: عمومی › احتمال «بارشهای سنگین» در ۲ هفته پایانی اردیبهشت ماهپژوهشکده اقلیم‌شناسی کشور در پیش‌بینی بلند فصلی خود اعلام کرد: در مقیاس هفتگی انتظار می‌رود میانگین بارش کشور در دو هفته پایانی اردیبهشت به‌ویژه نواحی غرب و مرکز بیش از نرمال باشد، به‌طوری که احتمال وقوع بارشهای سنگین در نواحی یادشده وجود دارد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ پژوهشکده (مرکز ملی) اقلیم‌شناسی کشور،  پیش‌بینی فصلی ایران را به‌طور کامل انجام داده که در بخش خلاصه آن تأکید شده است: وجود دو منطقه پربارش (مرکز و غرب کرمان، غرب هرمزگان، فارس) و کم‌بارش (کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان) در سال زراعی جاری در جنوب و جنوب غرب ایران، نشان از ناهمگنی بارش دارد، موضوعی که مشخصه اقلیمی بیشتر مناطق کشور بوده و خواهد بود و واقعیتی گریز‌ناپذیر در وصف منابع آب بسیار محدود ایران است.

مطابق پیش‌بینی ماهانه مدلهای اقلیمی، در نوار شمالی کشور از دهه دوم اردیبهشت تا دهه اول خرداد، بارش کمتر از نرمال (میانگین بلندمدت) بوده در حالی که در نواحی غربی بیش از نرمال خواهد بود؛ در دوره یادشده امکان وقوع بارش سنگین در غرب و شمال غرب کشور وجود دارد. با توجه به افزایش رطوبت، امکان طغیان برخی آفات و امراض گیاهی در مناطق پرباران دور از انتظار نیست، در سه ماه آتی بارش در سواحل خزر (به‌ویژه مرکز و شرق آن) گرایش به کمتر از نرمال، در غرب کشور متمایل به بیش از نرمال و در شرق کشور متمایل به کمتر از نرمال خواهد بود. میانگین دمای یک ماه آتی کمتر از نرمال، اما در ادامه و در سه ماه آتی حدود نیم درجه بیش از نرمال خواهد شد.

پژوهشکده اقلیم‌شناسی در متن کامل پیش‌بینی فصلی خود به موضوعاتی نظیر وضعیت جاری، پیش‌بینی بارشها، پیش‌بینی دما، نمایه‌های دورپیوندی و... پرداخته که به‌شرح ذیل است:

وضعیت جاری

میانگین بارش سال زراعی کشور تا انتهای فروردین ماه 1396 حدود چهار درصد کمتر از نرمال بوده است؛ بیشترین افزایش بارش در استانهای هرمزگان، کرمان، فارس، قم، مرکزی و همدان با بیش از 20 درصد افزایش نسبت به نرمال بوده و در مقابل استانهای یزد، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان، خراسان جنوبی، البرز و خراسان شمالی با بیش از 20 درصد کاهش بارش مواجه بوده‌اند.

پیش‌بینی بارش

در بازه زمانی دهه دوم اردیبهشت تا دهه اول خرداد، میانگین بارش در نوار شمالی متمایل به کمتر از نرمال، غرب و مرکز نرمال تا بیش از نرمال و در سایر نواحی در حدود نرمال پیش‌بینی می‌شود.

در مقیاس هفتگی، انتظار می‌رود میانگین بارش کشور در دو هفته پایانی اردیبهشت به‌ویژه نواحی غرب و مرکز بیش از نرمال باشد، به‌طوری که احتمال وقوع بارشهای سنگین در نواحی یادشده وجود دارد.

در مقیاس فصلی، میانگین بارش کشور در دوره اردیبشهت تا تیر 1396 در حدود نرمال خواهد بود، در دوره یادشده بارش در استانهای حاشیه خزر متمایل به کمتر از نرمال پیش‌بینی می‌شود.

پیش‌بینی دما

در بازه زمانی دهه دوم اردیبهشت تا دهه اول خرداد، میانگین دمای هوای کشور به‌ویژه در نواحی شرقی و شمالی، حدود نیم درجه کمتر از نرمال پیش‌بینی می‌شود اما در ادامه و در ماههای خرداد و تیر حدود یک درجه بیش از نرمال خواهد بود؛ در مجموع میانگین دمای هوا طی سه ماه آینده در حد نرمال تا یک درجه بیش از آن پیش‌بینی می‌شود.

نمایه‌های دورپیوندی

اغلب مدل‌های پیش‌بینی فصلی تا پایان پاییز سال جاری شکل‌گیری النینوی ضعیفی را نشان می‌دهند که در این صورت تأثیر مهمی بر بارش کشور نخواهد داشت.

در دو هفته آینده (هفته دوم و سوم اردیبهشت)، نمایه MJO در فازهای هفت و هشت قرار داشت که می‌تواند سبب افزایش بارش به‌ویژه در بخشهای غربی، جنوبی و جنوب غربی کشور شود.

ناهنجاری‌ هفته‌ای بارش کشور در یک ماه آتی

هفته اول (چهارم تا 10 اردیبهشت، کمتر از نرمال، به‌‌ویژه در شمال غرب و غرب

هفته دوم (11 تا 17 اردیبهشت) بیش از نرمال در غرب و مرکز

هفته سوم (18 تا 24 اردیبهشت) بیش از نرمال در غرب

هفته چهارم (25 تا 31 اردیبهشت) بیش از نرمال در غرب و مرکز.

توضیحات: پیش‌بینی فصلی کشور در انتهای هفته اول هر ماه صادر می‌شود، صحت آن برای سه‌ماهه اول حدود 70 درصد است. تمامی نقشه‌ها بر مبنای ماههای میلادی ترسیم شده‌اند و در خبرنامه از نام معادل شمسی آنها استفاده شده است (دی = ژانویه و...) دوره آماری در نقشه‌های ماهانه 2010 ــ 1982 است، با دریافت داده‌های جدید، پیش‌بینی‌ها به‌روز شده و ممکن است کمی تغییر یابند.

نقشه‌های تکمیلی در وب‌‌سایتهای سازمان هواشناسی کشور، پژوهشکده‌های اقلیم‌شناسی و هواشناسی و مرکز ملی خشکسالی در دسترس هستند.

در صورت کسب اطلاعات جدید در فاصله بین صدور دو خبرنامه توضیحات تکمیلی به‌صورت پیش‌آگاهی اقلیمی از طریق وب‌سایتهای فوق ارائه خواهد شد.


به روز رسانی : پنج شنبه 14 اردیبهشت 1396

 
: صفحه اول : : درباره ما : : تماس با ما : : ایمیل اعضا :
Copyright 2008© | مدیریت محتوی سایت پژوهشکده اقلیم شناسی
Designed by Itaco Group